Dansens Dag 2003

PROGRAM 2003 UNESCO KOMITÉ KREDITT KONTAKT

DANS FOR SVINGENDE!

Årvisst som våren selv kommer Dansens Dag med feiringer over det ganske land. I år vil vi også markere at det er ti år siden Dansens År ´93, som satte fokus på dansekunsten og bød opp til dans over hele landet gjennom et helt år. Vi stjeler deres motto: «Dans for svingende» fordi det oppfordrer hver og en av oss til å takke ja og bli med.

Unesco etablerte dansedagen i 1982 med ønske om global feiring av alle danseformer på tvers av politiske, kulturelle og etniske grenser. Det er en kraftfull oppfordring, især i urolige tider. Vi bør danse mer og krige mindre og ikke være selektive med hvem vi tar en dans med. I tråd med dette vil dansere, amatører som profesjonelle, i alle aldre og fra et mangfold av kulturer og tradisjoner, by opp til dans – så vel i et utall land jorda rundt, som i norske byer og tettsteder.

Danserne kommer – og de kommer til en ledig plett nær deg.
Kast deg med, for svingende!

Randi Urdal
Daglig leder
Senter for Dansekunst

Linda Birkedal
Prosjektleder
Dansens Dag 2003


PROGRAM 2003 BACK

HALDENOSLOENEBAKKLILLESTRØMBÆRUMTØNSBERGSANDEFJORDARENDALEGERSUNDSANDNESSTAVANGERHAUGESUNDBERGENSULDALÅLESUNDTRONDHEIMGAULDALLEVANGERBRØNNØYSUNDBODØNARVIKLOFOTEN




HALDEN BACK


l INTENSIVKURS M. ZWERRE
HALDEN VGS., AVD. RISUM
24. - 25. april kl. 19.00 - 21.30
26. april kl. 09.00 - 10.30
Intensivkurs med Sverre M. Heidenberg.
Arrangør: Zwerre
Medvirkende: 10 dansere fra kulturskolen
Kontakt: Sverre Magnus Heidenberg, 91 62 73 83


l DANSEAFTEN MED DEMO OG HYGGEDANS
FOLKETS HUS, HALDEN
25. april
Danseaften med demonstrasjoner, oppvisinger og
hyggedans. Åpen invitt publiseres. Bevertning.
Arrangør: Kom og dans, Halden;
Magedans v/Ann Karin Bjerkeli,
Argentinsk Tango v/ Stig Østling
Kontakt: Knut Kloster Bjørge, 69 18 37 17,
knutbj@halden.net
og Trine Wille Mjølnerød, 41 69 871,
trine@angel.online.no


l DET NORSKE BLÅSEENSEMBLE ANNO 1734
HALDEN V.G.S. AVD. REMMEN (AULA)
26. april hele dagen
12 dansere fra Kulturskolen i konsert med
«Det Norske Blåseensemble anno 1734»
.
Det spilles ballettmusikk fra 1700 og 1800-tallet.
Koreograf: Trine Wille Mjølnerud
Arrangør: «Det Norske Blåseensemble anno
1734» og Trine Wille Mjølnerud
Kontakt: Trine Wille Mjølnerød, 41 69 871,
trine@angel.online.no


l OPPTOG
HALDEN BY
26. april kl. 11.00
Det blir et danseopptog/ en parade gjennom byen
Kontakt: Trine Wille Mjølnerød, 41 69 871,
trine@angel.online.no


l RULLESTOLDANS
HALDEN STORSENTER
26. april kl. 11.30 - 12.00.
Oppvisning i Rullestoldans, sportsdans. Danserne
har holdt på i 15 år og deltatt i mange
internasjonale konkurranser.
De ble norgesmestere i Standarddanser i 2001.

Medvirkende: Dansere: Bodil og Bjørn Sørensen
Stylist: Tor Erik Sørensen
Alt – mulig - dame: Berit Sørensen
Kontakt: Berit Sørensen, 69 18 68 18 el. 91 33 48 92
E-post: bjorns@halden.net


l OPPVISNING AV INTENSIVKURS M. ZWERRE
GÅGATA V/ PARKEN
26. april kl. 12.00 - 14.00
Koreografier i jazzballett og moderne ballett.
Dansene er et resultat av 3-dagers intensivkurs
med Sverre M. Heidenberg.
Arrangør: Zwerre
Medvirkende:
10 dansere fra kulturskolen
Koreograf: Sverre Magnus Heidenberg
Kontakt: Sverre Magnus Heidenberg, 91 62 73 83


l OPPVISNING I BREAKDANCE
LØRDAG 26. april kl. 12.00 - 14.00
STED: STEN & STRØM, HALDEN STORSENTER
Oppvisning i Breakdance.
Arrangør: Kari & Jørns Danseloft, Halden.
v/ Marianne Wallin
Medvirkende: Et uvisst antall break’ere fra
Kari & Jørns Danseloft, Halden
Kontakt: Marianne Wallin, 91 60 38 04




l SWING/ ROCK OPPVISNING
GÅGATA V/ BYPARKEN
26. april kl. 12.00 - 14.00
Oppvisning i Swing / Rock.
Arrangør: Berg Bygde Ungd.lag.
Medvirkende: Berg Bygde Ungd.lag.
Kontakt: Jens Fritjof Erichssen, 69 19 60 00


l DIVERSE OPPVISNINGER
TISTASENTERET
26. april kl.12.00 - 14.00
FREESTYLE-OPPVISNING
Oppvisning i Freestyle.
Arrangør: Kari og Jørns Danseloft
Medvirkende: Kari og Jørns Danseloft
Kontakt: Marianne, 91 60 38 04

• OPPVISNING I DIVERSE FOLKEDANSER
Oppvisning i diverse folkedanser.
Arrangør: Idd danselag.
Medvirkende: Idd danselag.
Kontakt: Wiggo Kirkebøen / Arne Bjerke

• OPPVISNING
Oppvisning i Linedance, Engelsk vals, Rock’n’roll,
Cha Cha, Troika fra 1800-tallet og barnedans.
Arrangør: Rolf Arnes danseskole
Medvirkende: Store og små fra Rolf Arnes danseskole.

SENIORDANS
Oppvisning i div. Seniordanser.
Arrangør: Seniordans Halden
Medvirkende: Seniordans Halden
Kontakt: Elfrid Andersen, 69 19 51 45


l OPPVISNING I DIVERSE FOLKEDANSER
GÅGATEN V/ BYPARKEN
26. april mellom kl. 12.00 og 14.00
Oppvisning i diverse folkedanser.
Arrangør: NOLHÔTTARNA
Kontakt: Jens Myhren, 92 63 85 65
E-post: skip.service@c2i.net


l OPPVISNING I DIVERSE FOLKEDANSER
STEN & STRØM, UTE
26. april mellom kl. 12.00 og 14.00
Oppvisning i diverse folkedanser.
Arrangør: Ringen danselag
Medvirkende: Ringen Danselag
Kontakt: Aage Lie, 90 07 50 80


l DANSEAFTEN MED BEVERTNING
FOLKETS HUS
26. april kl. 19.30 - 24.00
Åpen innvitasjon.
Arrangør: Ringen danselag og Idd danselag
Kontakt: Aage Lie, 90 07 50 80


l OPPVISNING I GAMMALDANS
BAKKE REKV.SENTER OG KARRESTAD ELDRESENTER
27.april
Oppvisning i folkedans.
Arrangør: NOLHÔTTARNA


l MODERNE GAMMALDANS
29. april kl. 12.00/13.00/14.00
Moderne gammeldans.
Opptreden med 10 - 12 par.
Arrangør: Dansgruppen HOPPET, Göteborg.
Kontakt: Bertil Nilsson, +46 (0) 526 585 92
E-post: bertil.nilsson@mbox204.swipnet.se




OSLO BACK


l ALICE I DRØMMELAND
CHATEAU NEUF
27. april kl. 18.00
200 elever fra Spin Off Dansestudio viser
forestillingen «Alice i drømmeland».
Variert, absurd og fantasifull forestilling!
Passer for både barn og voksne!
Arrangør: Spin Off Dansestudio
Kontakt og bill: Liv Greli, 22 17 06 56
livgreli@spinoff.nowww.spinoff.no



l VI DANSER …
SMESTAD SKOLE, GYMSALEN ELLER UTE
25. april på formiddagen
Vi vil danse......... Vil vi danse?
Vi kan danse....... Kan vi danse?????????
VI DANSER..........
Arrangør: Kunstskolen,Oslo
Medvirkende: 1.,2.,3. og 6. klasse fra Smestad.
Kontakt: Janicke Rasmussen, 22 13 81 11
el. 92 22 84 82 Fax: 67 10 10 67
E-mail: post@kunstskolen.no
www.kunstskolen.no


“I . KLASSE”
BLACK BOX TEATER, LILLE SCENE
24. - 27.april kl. 19.30
Soloforestilling av og med Snorre Hvamen
Bill: 815 33 133


l FEIRING AV DANSENS DAG
SCENEHUSET, BOGSTADVEIEN 49.
26. april kl. 18.00
l VI OG VERDEN
HØGSKOLEN I OSLO
28. april kl. 12.00
Danseforestilling med moderne dans og
folkedans fra Palestina og Hellas.
Medvirkende: Folkloristisk dansegruppe «KITKA»
pluss studenter fra danseseksjonen.
Arrangør: Høgskolen i Oslo, danseseksjonen
Kontakt: Lee Otterholt, 64 98 90 72 el. 92 49 12 50
Leeotterholt@yahoo.com


l COMING THROUGH
BLINDERN, BIBLIOTEKETS HOVEDINNGANG
28. april kl. 17.00
Site specific performance
Medvirkende: Andrè Austvoll og Larissa Tiusainen
Kontakt: Larissa Tiusainen, 976 933 76
larissa@dr.com
www.microdance.org


l CODASurprise
CODA serverer CODASurprise
Hvor som helst og når som helst kan publikum
møte dansende representanter fra Norges nye
internsjonale festival for samtidsdans, CODA contemporary
dance festival Oslo Norway. Årets festival,
CODA 2003 arrangeres fra
29. september til 5. oktober.
Kontakt: Margunn Kilde, Susanne Svenseid
codaoslo@hotmail.com


l BANEBRYTENDE
NATIONALTEATERET + T-BANEN
29. april kl. 08.00 - 09.00
«STUNT» – improvisasjon!
19 elever fra Spin Off Forstudium i dans 2002-03
Arrangør: Spin Off Dansestudio
Kontakt: Stine Lie Pettersen, 22 17 06 56;
91 73 63 71, Fax: 22 17 06 56
livgreli@spinoff.no
www.spinoff.no


l IMPRO-SERIEN I KVADRAT
KUNSTNERNES HUS
29. april kl. 12.30 og 14.00
Improvisert danseforestilling med fire danser
og en musiker på Kunstnernes hus Oslo.
Dansere: Siri Jøntvedt, Snelle Hall, Hilde Rustad
og Irene Velten Rothmund
Musiker: Ole Henrik Moe
Kostymer: Katarina Barbosa Blad
Kontakt: Irene Velten Rothmund, 67 90 54 06,
48 21 15 27, rothmund@frisurf.no
Støttet av Fond for utøvende dansere


l ÅPENT HUS
DANS I SKOLEN, MUSIKKENS HUS, TOLLBUGATA 28.
29. april kl. 12.00 - 15.00
Arrangør: Dans i skolen.
Kunstfaglig interesseorganisasjon
Kontakt: Sidsel Pape, 22 42 70 14 el. 22 42 70 10
dis@dansiskolen.no
www.dansiskolen.no


l A DANCE TRIBUTE TO THE ART OG DANCE
FRA YOUNGSTORGET, BORT TORGGATA,
OPP KARL JOHAN, TIL STORTINGET.
29. april fra kl. 16.00 - 17.30
Dansende demonstrasjonstog
Arrangør: PULK og «Marygoround»
Medvirkende: Pernille Bønkan Kvam,
Marianne Skjeldal, Lone Torvik, Håkon Navestad,
Kristianne Mo + 5 dansere.
Kontakt: Marianne Skjeldal 22 35 49 83 el. 41 56 71 37
m-skjeld@online.no


l DANSENS DAG PÅ OPERAENS BALLETTSKOLE
DEN NORSKE OPERA. ÅPEN SKOLE
29. april fra kl. 1600
Anledning til å overvære trening.
Prøveklasse for barn 7-10 år. Visning av repertoar.
Arrangør: DNO´s ballettskole
Kontakt: Irene Kantardjiev, Knut Breder,
23 31 50 45 el. 97 17 06 18. Fax: 23 31 50 30
knut.breder@operaen.no


l KITKA - INTERNASJONAL FOLKEDANSGRUPPE
SENTERET FOR INTERNASJONAL FOLKEDANS,
KONGENS GATE 16.
29. april kl.20.00
Danseoppvisning
Arrangør: Senteret for Internasjonal Folkedans
Kontaktperson: Anders Granli 99 28 93 01
agr@jva.no


l OPEN DANCE COMPANY
FABRIKKEN, NEDREGT. 7 (VIS À VIS BLÅ)
29. april
KL. 15.00: ÅPENT HUS MED KAFÈ MED MULIGHETER
TIL Å FØLGE FORBEREDELSER.
KL. 21.00 FORESTILLINGEN STARTER
:”ORANGE PULS&#8221
Premiere på en danseforestilling for 9 dansere
med live musikk og multimedia. 45 min.
Arrangør: Open Dance Company v/ Elizabeth Lyseng
Medvirkende:
Dansere: Berthe Mengshoel, Eva Hjelden
Anne KristineTischendorf, Anne Øyen,
Johan Ekestubbe, Cecilie Hillestad Hoff,
Fride Lundestad, Anne Grete Teien,
Kari Anne Bjerkestrand og Elizabeth Lyseng
Musikere: Gro Løvdhal – Elektrisk Bratsj,
Jan Skomakerstuen – DJ / Sampling
Multimedia og lysdesign – Klaus Jäger
Lyddesign – Petter Tarranger.
Det er plass til 100 publikum.
Billett selges ved døra kr. 75,-.
Kontakt: Elizabeth Lyseng, 21 90 49 85, 45 21 88 96
lyseng@teatro-mariposa.zzn.com
www.opendanceway.com


l …OG ORDET BLE MENNESKE
SINSEN KIRKE, LØRENVEIEN 13
29. april
Dans – tekst – musikk møtes i improvisasjon
og refleksjon i Sinsen kirke.
For den som vil oppleve kirkerommet på en
annen måte – og en noe uvant kombinasjon
av uttrykk.
Arrangør: Marg&bein
Medvirkende: Margrete Kvalbein (danser),
Morten Menothi Kristiansen (gitarist) og
Helga Samset (forteller)
Kontakt: Margrete Kvalbein, 99 57 72 87
margrekv@frisurf.no


1. SOUND IRISH DANCE FACTORY
«FAIRY REEL» og «HORNPIPE»:
Gerd Moan, Jarle Stabell, Inger Beate Nylund,
Mariann Lund, Erling Skanke og Liselotte Leirvåg.
«TREBLE JIG»:
Jarle Stabell, Hilde Juul, Tone Knutsen.

2. «L.U.N.»
Medvirkende: Erlend Samnøen, Sissel Bjørkli,
Mia Habib, Gaute Storsve, Pål Hausken og
Jan Martin Smørdal.

3. CENTER FOR AFRIKANSK KULTURFORMIDLING
(CAK): Vest-afrikansk dans

4. «SVERIGE MOT NORGE»
Duett mellom stepp + indisk.
Medvirkende: Lavleen Kaur og Sandra Lindström

5. «IS THE QUEEN GETTING BIGGER?»
Kortfilm av: Henriette Pedersen.
Medvirkende: Erlend Samnøen, Beatá Kretovicova
og Anne Guri Tvedt

6. «AMOR FATI. LOVE YOUR DESTINY»
Samtidsdans, trio.
Medvirkende: Gyda Eide, Anne Øyen og
Cecilie Hillestad Hoff (koreograf)

7. Utdrag fra «BORTENFOR BACH»
Av og med: Pernille Bönkan og Guro Hauge.

8. “FLAMENCO - WORK IN PROGRESS”
Av og med: Corinne Campos.
Musikk: “Santa Cruz” av Rafael Riqueiri

9. OSLO TANGOVERKSTED
holder introduksjonskurs i Argentinsk tango
Start kl. 20.30 / 21.00 - 22.00

10. Festen fortsetter i TANGO-MOOD!
Arrangør Scenehuset: Senter for Dansekunst
Kontaktperson: Margunn Kilde
E-post: margunn@dance.no

l ELECTRIC FEET
SPIKERSUPPA / EGERTORGET
26. april kl. 11.00 - 13.00
Stepp / Barn og voksne
Kontakt: Mette Lill Johansen, 91 85 83 20
mail@electricfeet.no
www.electricfeet.no


l OSLO SQUARE DANCE CLUB
UTENFOR STORTINGET MOT SPIKERSUPPA
26. april kl. 11.30 - 12.30
Dansere og caller fra Oslo Square Dance Club
Kontakt: Jens Kristian Aarøy, 97 69 08 42
el. 97 69 08 42, jens.kristian.aaroy@intentia.no
www.oslosquaredance.org


l FAIRY REEL
OSLO
26. april om ettermiddagen
Céilí dans (Irsk formasjonsdans)
Arrangør: NSID (Norge).
Gruppen heter: Sound Irish Dance Factory
Medvirkende: Jarle Stabell, Inger Beate Nylund,
Gerd Moan, Mariann Lund, Erling Skanke,
Liselotte Leirvåg, Hilde Juul er instruktør og
reserve.
Kontakt: Liselotte Leirvåg, 22 57 35 92
lleirv@online.no
www.nsid.org


l NIGHTWOOD
BLACK BOX TEATER
26. og 27.april kl. 20.00
«Nightwood» kan best beskrives som en konsertforestilling,
hvor alle elementene, som dansen,
videoprojeksjonene og selve fremførelsen av musikken,
smelter sammen til en suggererende helhet.
Medvirkende:
Regi og scenografi: Zoe Christiansen
Koreografi: Ellen Johannesen og Øyvind Jørgensen
Musikk: Sven Erga, Tanja Orning og Gustav Mahler
Video: Thorkil Evan Nielsen • Lyddesign: Sven Erga
Lysdesign: Boya Bøckmann • Kostymer: Antti Bjørn
Installasjon: Dordi Strøm • Lydteknisk assistanse: Cato Langnes
Utøvere: Ellen Johannesen og Øyvind Jørgensen (dans),
Eva Kristine Hearnes (mezzosopran), Tanja Orning (cello)
og Sven Erga (computer)
Kontakt: Marianne Dyrnes
E-post: marianne@blackbox.no


l DANSESTEVNE
EKEBERG IDRETTSHALL
26. april
SØR-ODAL IDRETTSHALL
27. april
Totalt 2000 av Dansehusets dansere vil danse
og ha danseoppvisning.
Arrangør: Dansehuset
Kontakt: Jørn 22 63 09 00, 91 71 17 21, Fax: 22 63 09 40
post@dansehuset.no
www.dansehuset.no


l DANSEGLEDE
VIGELANDS PORTEN I KIRKEVEIEN
27. april kl. 16.00 og 29. april kl. 17.00
Danseshow cabaret med amatørdansere
(barn og ungdommer) fra Vinderen Dansestudios
dansegruppe.
Arrangør: Vinderen Dansestudio
Kontakt: Giske Espeland, 90 83 01 48
g-espela@online.no
www.vinderen-dansestudio.no




ENEBAKK BACK



LILLESTRØM BACK


l EIN ANNAN DANS OG UNGDOMSRINGAR
SØRMARKA KONFERANSESENTER I ENEBAKK
25. og 27. april
Fagseminar for folkedans. Fagseminara er ein utdanningsarena i Noregs Ungdomslag (NU). På fagseminara har ein høve til å etterutdanne seg, mellom anna innan folkedans. Seminaret «Ein annan dans» tek for seg profesjonaliseringa av folkedansen i Noreg, medan «Ungdomsringar» tek for seg spørsmål rundt oppstarting og drift av møtestader for danseglad ungdom.
Arrangør: Noregs Ungdomslag
Kontakt: Marit Jacobsen, 22 47 70 00,
informasjon@norung.no,
www.norung.no/aktuelt/fagsemfolkedans.html



l NETTVERKSSEMINAR OG KRONBLADHISTORIER
I forbindelse med nettverksamlingen for de 15 deltagende fylkene i Norsk Scenekunstbruk i Lillestrøm 28. april, skal Danse- og Teatersentrum ha et seminar 29. april med fokus på scenekunst, kvalitet og formidling. De ønsker å fremme en diskusjon om hva som er god scenekunst for barn og unge, og hvordan vurdere dette. Danseforestillingen "Kronbladhistorier" (bildet) med Panta Rei Danseteater blir vist sammen med et innlegg om moderne dans. I tillegg holder Ivar Selmer Olsen foredraget "Barndomsforståelse og kunstformidling" med påfølgende diskusjoner.

Et av seminarets mål er å drøfte kunstens rolle i skolehverdagen. Er det for nytten - eller for kunstopplevelsen?
Mer info: http://www.scenekunst.no/nskb under 'samlinger'.


BÆRUM BACK


l ÅPEN KVELD
KADETTANGEN
22. april
Åpen kveld hos Bærum Internasjonale Folkedanslag


l ÅPEN KVELD
HOSLE SKOLE
23. april
Åpen kveld hos Folkedansgruppen Bæringen.


l FORESTILLING
RUD VIDEREGÅENDE SKOLE
24. - 26. april
Scenisk dans for ungdom.


l GREASE
SANDVIKA TEATER
25. - 30. april
Forestillingen Grease


l DANS I UTEROM
26. APRIL
Dans i gater, handelssteder, busser og torg i hele
Bærum.


l FJORD FROLICKERS SQUARE DANCE CLUB
LOMMEDALSHALLEN
26. og 27. april
Jamboree med Fjord Frolickers Square Dance Club.


l ÅPNE SKOLER
BÆRUM
27. april
Åpne ballettskoler


l ÅPEN KVELD
BÆRUM BALSELLSKAB
28. april
Åpen kveld.


l FESTFORESTILLING
RUD VIDEREGÅENDE SKOLE
29. april kl.18.00 og 20.30

Festforestilling. I tillegg vil det være aktivitet ute på skolene,
der elever får besøk av kulturutøvere / pedagoger og
også danser selv.
Kontakt: Helle Sørbye Larsen 67 50 36 41 el. 91 83 77 01
hsla@baerum.kommune.no


l BLOMSTER, HATTER OG ØREDOBBER
PÅ ET ELDRESENTER I BÆRUM
29. april
Dansekonsert. Musikk. Laroying, Sverre Jordan,
Lehav, Fanaspringen: folketoner.
Arrangør: Bærum kulturstyre.
Medvirkende: Grete Brunvoll, Helen og Haldar
Telle, og Jan Hvatum.
Jan Hvatum leser poesi og binder forestillingen
sammen. Grete Brunvoll danser 3 klassiske
danser og orienterer litt om «Dansens Dag» og
om noen av sine danser. Koreografi Rita Tori og
Grete Brunvoll. Helen og Haldar Telle danser
Fanaspringar mellom 2 av Brunvolls danser.
Selv orienterer hun litt om «Dansens Dag» og om
noen av dansene sine.
Kontakt: Grete Brunvoll, 67 12 04 97


TØNSBERG BACK



SANDEFJORD BACK


l STAGE DOOR DANCE CENTER: DANSEKONKURANSE
26. april kl.14.00
Stor dansekonkuranse for barn og ungdom fra 9 -18 år.

l GRILLFEST
27. april kl. 14.00
Grillfest i Parken

l FORESTILLING
STAGE DOOR, ST OLAVSGATE 16
27. april kl.18.00
STED:
DanceMix- Forestilling
Arrangør: Stage Door Dance Centre
Kontakt: Ellen Berit Rasmussen, 92 62 60 20,
33 31 09 30, 33 31 91 92
livcgulbrandsen@hotmail.com


l DANS & TONER. DANS FOR DEG
28. april
KROKEMOA SKOLE kl. 10.30
VIRIK SKOLE kl. 13.00
29. april
BYSKOLEN kl. 10.30
SANDE SKOLE kl. 13.00
Ungdomsforestilling. Denne forestillingen har turnert store deler av landet og er sett av nærmere 40.000 ungdom.
Arrangør: Dans & Toner i samarbeid med Vestfold
Fylkeskommune og Norsk Scenekunstbruk
Koreografi: Toni Herlofson, Merete Lingjærde,
Christer Tornell og Marit Krogeide.
Dansere: Marit Krogeide og Christer Tornell.
Komposisjon/musiker: Peter Lodwick.
Kontakt: Marit Krogeide, 92 01 38 68
danstone@online.nowww.dansogtoner.no


ARENDAL BACK



EGERSUND BACK


l DANSEMØNSTRING I ARENDAL
FLYTESCENEN I ARENDALS
HAVNEBASSENG, SENTRUM
29. april kl. 21.00
Dansemønstring! – Forestilling med elever fra
Arendal Ballett Center, til koreografi av diverse
pedagoger/koreografer.Utendørs med lyssetting.
Arrangør: Arendal Ballett Center v/Nina Renee Johnsen
Medvirkende: Dansere fra Arendal Ballett Center
Lyd: Finn Cato Andersen
Lys: Dag Tynes
Koreografi: Nina Renee Johnsen, Ingeborg Trelstad,
Signe Domogalla, Lisa Folåsen og danserne.
Kontakt: Nina Renee Johnsen, 37 09 46 64,
90 60 03 65, Fax: 37 08 88 22
nina@arendalballettcenter.no
www.arendalballettcenter.no


l PASSAGE - WORKSHOP
EGERSUND KULTURSKOLE
28. april kl. 16.30
Workshop i moderne dans. rep. knyttet til
forestillingen Passage.
Lærer: Mari Førde
Arrangør: Dybwikdans

l PASSAGE STREAMING INTO DAYLIGHT/
STREAMING INTO THE BLUE
EGERSUND
28. april kl. 19.30
Forestilling med moderne dans.
Arrangør: Dybwikdans
Medvirkende: Se Sandnes
Kontakt: Siri Dybwik, 99 22 96 89
dybwikdans@runbox.no • www.dybwikdans.no





SANDNES BACK


l PASSAGE STREAMING INTO DAYLIGHT/
STREAMING INTO THE BLUE
SANDNES KULTURHUS
27. april kl. 18.00
Forestilling med moderne dans.
Arrangør: Sandnes kulturhus
Koreografi: Siri Dybwik
Dansere: Stine Knudsen, Keili Austbø, Astrid Kvassheim,
Mari Førde, Connie Kjærnes, Marit Sandsmark
Musikk: Nils Christian Fossdal, Bergmund Waal Skaslien.
Lys/lyd: Andre Foldøy, Joakim Foldøy
Kostymer: Ragnhild Thordal
Foto og kreditering: Svein Vathne
Arrangør: Dybwikdans
Medvirkende: Se Sandnes
Kontakt: Siri Dybwik, 99 22 96 89
dybwikdans@runbox.no • www.dybwikdans.no


l SAREPTAS KRUKKE
SANDNES KULTURHUS
29. april kl. 16.00.
Utdrag fra forestilling. Utvalgte danseelever fra
Sandnes Kulturskole holder foajekonsert.
Kristin Storhaug og Agnes Dancke står for
koreografiene, som er hentet fra forestillingen
Sareptas Krukke.
Kontakt: Agnes Dancke
agnesdancke@hotmail.com



l PASSAGE STREAMING INTO DAYLIGHT/
STREAMING INTO THE BLUE
SANDNES KULTURHUS
24. april hele dagen
Verksanalyse – Passage. Koreografen presenterer
arbeidet.
Arrangør: Dybwikdans


l PASSAGE STREAMING INTO DAYLIGHT/
STREAMING INTO THE BLUE
SANDNES KULTURHUS
25. april hele dagen
Lighting, design and scenography.
Åpen prøve – Passage.
Arrangør: Dybwikdans


STAVANGER BACK





l TORILL HAUGEN: VIDEODANS.
FOREDRAG

HØGSKOLEN I
STAVANGER
25. april på dagtid
l DANS I LITTERATUR
Stavanger bibliotek, kulturavdelingen, stiller ut
bibliotekets danselitteratur i sammenheng med
feiringen av dansens dag.
Initiativ og ide: molitrix production
Arrangør: Stavanger bibliotek, kulturavdelingen
v/ Vegar Hoel
Info: Linda Birkedal, 97 16 27 23


l IMPROVISASJONER I UTEROM
STAVANGER SENTRUM
29. april på dagtid
Improvisasjoner i uterom.
Arrangør: Høgskolen i Stavanger.
Medvirkende: Elever ved faglærerutdanning i dans.
Kontakt: Siri Dybwik, 51 83 40 31 el. 99 22 96 89
dybwikdans@runbox.no


l I DANS
CAFÉ STING
29. april kl. 17.00
Dansestunt i regi av I Dans Kompaniet.
Kontakt: Kristine Sjo Jespersen
kristine.j.tungland@kas.as


l TUTTI
LILLE KONSERTSAL, BJERKSTED
29. april kl. 18.00
STED:
Forestilling med elever fra øvingskolen i dans,
Høgskolen i Stavanger, Bjerksted av kunstfag,
faglærerutdanningen i dans.
Arrangør: Høgskolen i Stavanger, avd. kunstfag
Medvirkende: Elever ved øvingsskolen i Bjerksted.
Kontakt: Siri Dybwik, 99 22 96 89
Påmelding: Siri Dybwik, 51 83 40 31,99 22 96 89


l WORKSHOP I JAZZDANS
HØGSKOLEN I STAVANGER
1. - 4. mai
Torsdag, lørdag søndag kl. 10.00 - 12.00
Fredag kl. 18.15 - 20.15
I annledning dansens dag arrangerer G.D.T.
Stavanger workshop i jazzdans med Knut Arild
Flatner og Karl-Erik Nergaard.
Arrangør: G.D.T
Kontakt: Stine Knutsen, 99 24 86 72
stineik@hotmail.com


l WORKSHOP I JAZZDANS
HØGSKOLEN I STAVANGER
1. - 4. mai
Torsdag, lørdag søndag kl. 12.15
Fredag kl. 16.00
I annledning dansens dag arrangerer Høgskolen,
avd. kunstfag i Stavanger workshop i jazzdans
med Knut Arild Flatner og Karl-Erik Nergaard.
Kontakt: Siri Dybwik, 91 74 75 83 el. 99 22 96 89


Torill Haugen holder seminar om videodans på
Høgskolen i Stavanger, avd. Kunstfag, Bjerksted.
Faglæreutdannelsen i dans, 1-3. klasse.
Arrangør: molitrix productions i samarbeid med
Høgskolen i Stavanger, avd,kunstfag.
Info: Linda Birkedal, 97 16 27 23


l BEVEGELSE I TID OG ROM, DANS I NYE MEDIER
MOLITRIX PROSJEKTROM, STAVANGER
UNDERGANG OG TOU SCENE
26. - 30. april
ÅPNING 26. APRIL KL. 20.00
MOLITRIX PROSJEKTROM. ØVRE HOLMEGATE 31
Molitrix produktion presenterer videodansarbeider
av danser, koreograf og regissør Torill Haugen.
Prosjektet er et samarbeid mellom Molitrix,
i/o/lab og Tou scene.
Arrangør: Molitrix Productions
Kontakt: Linda Birkedal 51 59 60 90, 97 16 27 23
E-post: linda@molitrix.com
www.molitrix.com


l SALSA KONSERT
SJØHUSENE
26. april kl. 21.00
Konsert med LC Bana, salsaband fra Sverige.
Arrangør: SalsaNor
Medvirkende: LC Bana
Kontakt: Liv Stangeland, 51 71 72 53, 40 22 46 56
Fax: 51 71 70 10, liv-kristin.stangeland@bakeroiltools.com
www.salsanor.no


l TORILL HAUGEN. VIDEODANS. FOREDRAG
MOLITRIX PROSJEKTROM, ØVRE HOLMEGATE 31.
27. april kl.14.00 C.C. 30,-
Torill Haugen holder foredrag om videodans
og presentasjon av arbeider.
Arrangør: Molitrix Productions
Kontakt: Linda Birkedal, 51 59 60 90 el. 97 16 27 23
E-post: linda@molitrix.com www.molitrix.com


l ÅPNE KLASSER
BJERKSTED BLOKK 9
28. april kl. 08.30 - 11.30
Åpne klasser i dans.
Arrangør: Høgskolen i Stavanger, avd. kunstfag.




HAUGESUND BACK



BERGEN BACK


FESTIVITETEN I HAUGESUND
VI DANSER
29. april kl. 19.30.
En forestilling i to deler:
Del 1: Dybwikdans med stykket «passage»
Del 2: En festforestilling med dans i forskjellige
stilarter og tidsepoker. Med dansere i Haugesund
og gjester fra Nasjonalbaletten
Arrangør: Haugesund Teater i samarbeid med
Festiviteten
Medvirkende:
Del1: Se Sandnes
Del 2: Igor Ivanov, Kári Freyr Bjørnsson, Nuri Ribera, Solveig Berstad,
Mia Haugland Habib, Doy Bampen, Ingvild Berstad, elever fra Kick dansestudio og Skeisvang videregående skole.
Lys / lyd: Joakim Foldøy, André Foldøy,
Tom Erik Anfinsen, Torunn Skogland,
Ruth Kvinnesland, Jon Magne Josephsen
Kontakt: Nuri Ribera, 97 09 68 81, 97 09 68 81
E-post: nuri@nuri.no
www.haugesund-teater.no

FRA SWING TIL HIP HOP
VÅGSALLMENNINGEN BERGEN SENTRUM
26. april kl. 12.00 - 13.30
Ute arrangement. Oppvisning – Kurs – Fridans:
BREAK DANCE
Kl. 12.00
Demonstrasjon og undervisning

BARNEDANS
Kl.12.30
Demonstrasjon og undervisning

LINE DANCE
Kl. 13.00
Demonstrasjon og undervisning
OPPVISNING
Ca. kl. 13.30
Arrangør: Rock’n Rolf Danseklubb / Danseskole & Dance Shop
Deltakere er helt fra nybegynnere til norgesmestre.
Kontakt: Rolf Kr. Aastvedt, 55 19 17 20 el. 90 99 49 37
Fax: 55 53 09 48
rolf@danseskolen.com
www.danseskolen.com


DANS UTE OG INNE I DET OFFENTLIGE ROM
BERGEN SENTRUM & OMEGN; UTE OG
INNE I DET OFFENTLIGE ROM
29. april hele dagen
Danseinnslag ved elever fra danse-/ballettskoler,
samt dansere fra frilansmiljøet
.
Koordinator: Bergen Dansesenter
Medvirkende: Bergen Dansesenter, Step In dansestudio,
Askøy Kulturskole, Herbgirl Underberg
Dancegarden/WRAP, Fem Menn, Solus Dance Co.,
Tone Tronstad produksjon
Kontakt: Liv Basberg, Bergen Dansesenter
55 32 08 67 el. 91 58 21 98
post@bergen-dansesenter.no


l PASSAGE - WORKSHOP
SKEISVANG
30. april dagtid
Workshop i moderne dans. rep. knyttet til
forestillingen Passage
.
Arrangør: Dybwikdans


SULDAL BACK



ÅLESUND BACK


l PASSAGE STREAMING INTO DAYLIGHT/
STREAMING INTO THE BLUE
SULDAL KULTURHUS
30. april kl. 20.00
Forestilling med moderne dans.
Arrangør: Dybwikdans
Medvirkende: Se Sandnes
Kontakt: Siri Dybwik, 99 22 96 89
dybwikdans@runbox.no • www.dybwikdans.no


l PASSAGE - WORKSHOP
SULDAL
30. april dagtid

Workshop i moderne dans. rep. knyttet til
forestillingen Passage.
Arrangør: Dybwikdans



l VARIERT DANSEFORESTILLING
AULAEN PÅ FAGERLIA VIDEREGÅENDE
29. april
Arrangør: VKI Dans
Medvirkende: Forskjellige grupper
Kontakt: Anne Kristin Sæbø, 93 08 55 75
annekrist@tiscali.no




TRONDHEIM BACK



GAULDAL BACK


l DON´T EXPLAIN OG FETT
NORDRE GATE
26. april kl. 12.00 - 15.00
STED:
Don't Explain:
Koreograf: Susanne Rasmussen
Dansere: Tone Pernille Østern, Marianne Abelsen, Arnhild Staal Pettersen.
Musikk: Billy Holiday
Fett:
Av og med: Susanne Rasmussen, Arnhild Staal Pettersen.
Lydcollage: Tone Åse.
Improvisasjon / stunts på cafeer i samme gate.
Det vil også denne dagen danses rundt omkring i
Trondheim sentrum av elever fra ulike ballett- og
kulturskoler i og rundt Trondheim.
Arrangør: DansiT, Dansekunst i Trondheim.
Kontakt: Arnhild Staal Pettersen, 41 43 45 78
arnhild.inclusive@dance-company.no
www.dance-company.no


l PETER PAN
OLAVSHALLENS; LILLE SAL
28. og 29. april kl. 18.00
Musical om gutten som ikke vil bli voksen, av og
med elever ved Kalvskinnet og Birrale Skolekor.
Et samarbeidsprosjekt med Redd Barna
Kunstnerisk leder, koreografi og regi: Sheeren Khascic
Musikalsk leder,dirigent: Susan Boyd
Musiker: Maria Næss
Scenografi: Elin Stangnes
Regi assistant: Linda Sundt
Kostyme: Bente Lervik, Linda Kollien,
Caroline Jones Elingborg Apol.
Danseassistent: Linda Sundt
Musikk konsulent, fiolin: Cecilia Wahlborg
PR og kontaktperson: Maria Nordström, 95 16 80 28,
maria@mnr.as


l UTDRAG FRA BARNEFORESTILLING
BARNEHAGER I TRONDHEIM
29. april
Inclusive Dance Company viser utdrag fra
kommende barneforestilling.
Arrangør: Inclusive Dance Company.
Koreograf og forteller: Tone Pernille Østern
Danser: Arnhild Staal Pettersen.
Kontakt: Arnhild Staal Pettersen, 41 43 45 78
arnhild.inclusive@dance-company.no
www.dance-company.no


l DON´T EXPLAIN
TRØNDELAG TEATER, INNSLAG UNDER
FORESTILLINGEN ENDELIG
29. april en gang mellom kl. 19.00 og 22.00
Arrangør: Teatercafésjef Øyvind Brandtzæg.
Koreograf: Susanne Rasmussen
Dansere: Tone Pernille Østern, Marianne Abelsen,
Arnhild Staal Pettersen.
Musikk: Billy Holiday.
Kontakt: Arnhild Staal Pettersen, 41 43 45 78
arnhild.inclusive@dance-company.no
www.dance-company.no

l TEMPRA FONGA
GAULDAL FOLKEGØGSKOLE
26. april (Premiere)
Danselinja ved Gauldal Folkehøgskole
markerer Dansens Dag.
Forestillingen drar videre på turne i uke 18
i Sør- og Nord- Trøndelag.
Elevene har selv ansvar for koreografi og produksjon.
Kontakt: Liv C. Gulbrandsen.
E-post: livcgulbrandsen@hotmail.com




LEVANGER BACK


l DET ER DANS SOM BRINGER OSS SAMMEN
FESTIVITETEN KULTURHUS
28. april kl.19.30 - 21.30
DanceShow med klassisk ballett, jazz dans,
swing, barnedans, hip-hop, folkedans og mm.
Arrangør: Levanger Musikk- og Kulturskole.
Koreograf: Margarita Vikander
Medvirkende: Danseelever fra Musikk- og kulturskole,
gruppe «Swing - it», Benjamin Raiabi, dansegruppen
«Leikeringen»
Lyd og lys: Festiviteten.
Kontakt: Margarita Vikander, 74 05 29 40,
74 08 97 21, Fax: 74 05 29 56
E-post: margarita.vikander@levanger.kommune.no




BRØNNØYSUND BACK


l DANS COLLAGE
29. april
Video installasjon; en collage av dans.
Brønnøysund – sentrum. Video går hele dagen

Utdrag fra ulike danseevenement fra siste året på
Sør Helgeland
Arrangør: Mobilebones
Kontakt: Trine Saltermark, 75 01 92 91, 91 85 03 45
datadans@frisurf.nowww.mobilebones.no


l ÅPEN KLASSE
BRØNNØYSUND, STUDIOET
28. april kl. 20.00
FOLKETS HUS, VEGA
29. april kl. 17.00
Danseelever ved mobilbones studio har åpen klasse for venner og familie og andre nysgjerrige.
Arrangør: Mobilebones / T. Saltermark
Medvirkende:
Brønnøysund:
Line, Janne, Sigrid, Line, Solveig, Kshusa,Sigrid, Hege, Tine, Åsa. Vega: Isa, Helene, Guro, Kaja,Thea, Elisabeth
Kontakt: Trine Saltermark, 75 01 92 91, 91 85 03 45
datadans@frisurf.nowww.mobilebones.no




BODØ BACK



LOFOTEN BACK


l HUSKONSERT
KUNSTFORENINGENS LOKALER
29. april kl. 19.00
Elever ved Bodø v.g.s. fremfører flere
danseinnslag ved huskonsert.
Forestillingen inneholder et variert program,
med innslag av flere elever fra Musikk, Dans og
Dramalinjen ved skolen.
Medvirkende: Elever ved Bodø V.G.S.
Kontakt: Merete Olsen, mereteo@tiscali.no


l KULTURSKOLEDAGER
SVOLVÆR KUNSTSENTERET
26. april kl. 13.00
Kulturskoledager - kulturskolen markerer
Dansens Dag med musikk, dans og bilder
Utdrag fra berømte musikaler med dansinslag.
(Scenisk utrykk og orkester) bilder-musikk-dans


l UTDRAG FRA MUSIKALER
ONLY YOU
SVOLVÆR SKOLES AULA
26. - 27. april kl.18.00
Musikal «Only you» med kapellmester Petter
Anton Næss
Deltakere: 70 elever i alderen 7 - 22 år + orkester
med ca 40 musikere.

l CITY LYD
GÅGATA I SVOLVÆR OG VIDEREGÅENDE SKOLE
28. april kl. 11.30 - 1330
Moderne ballett
Korreografi: Erika Molnar
Dansere: 3 elever / 16-18 år/fra Kulturskolen

l CATS
HUSKONSERT PÅ MEIERIET
28. april kl.18.30
Moderne dans til musikk fra musikalen «Cats».
Dansere ballett elever / 6-12 år / fra kulturskolen
Koreograf: Erika Molnar
Arrangør: Vågan Musikk og Kulturskole
Kontakt for hele Lofotenprog:
Margaret Gates, 760 77 170
margaret.gates@vagan.kommune.no




NARVIK BACK


l STJERNER PÅ PLAKATEN
FOLKETS HUS
27. og 28. april kl. 19.00
Musical (inspirert av musikalen A Chorus Line) Som en del av undervisningen ved Narvik Kulturskole setter de opp musicalen Stjerner i sikte. Forestillingen inkluderer i overkant av 50 ungdommer og inneholder stepp, jazz, klassisk ballett, sang og teater.
Arrangør: Narvik kulturskole
Medvirkende: Elever ved danseopplaæringen, samt lokale bandsolister.
Koreograf: Fiona Jane Ellingsen
Dramainstruksjon: Merete Steine
Sanginstruksjon: Brit Trude Rist
Kontakt: Fiona Jane Ellingsen, 76 91 22 54 (-56)
Fax : 76 91 22 51
E-post: fiona.jane.ellingsen@narvik.kommune.no
www.narvik.kommune.no




DANSENS DAG-KOMITÉEN BACK

www.scenekunst.no

NTU - NORSK TEATERUNION
Norsk senter for ITI
T: 92 09 30 14
bvalie@frisurf.no
www.dance.no www.norskedansekunstnere.no


KREDITT BACK

Plakat/program:
Logo: Støtte/sponsor:
Dansens Dag 2003 er støttet av
Oslo Kommune
Design:
Robin Rengård
Design:
Rune Mortensen
www.runemortensen.no
Fotograf:
Erik Kjelsrud/Ambush/
Atomic B-boys
Trykkeri:
http://www.pertrykk.no
Sponsor:
www.ladanse.no


KONTAKT BACK

Prosjektleder 2003

Linda Birkedal
E-post: dansensdag@dance.no
Tlf: 97 16 27 23

Post: Tollbugt. 19, 0152 Oslo



GÅ TIL TOPPEN