Dansens Dag 2002
DANSENS DAG 2002
26. - 29. april

l Intro
l Program
l Dansens Dag-komitéen
l Unesco - International Dance Day 2002




FESTIVALKONTOR:
Senter for Dansekunst
Tollbugt. 19
0152 Oslo

22 41 27 00
dansensdag@dance.no




Plakat: Foto: Christian Elgvin • Fra "Zooom" av Odd Johan Fritzøe • Dansere: Thomas Gundersen, Kristine Øren



l INTRO BACK

Akademiker? Søkende sjel? Glamourbabe? Ridderromantiker? Funkfreak? Estet? Orient-orientert? Reality-fantast? Dansens Dag har noe for nettopp deg!

Se, opplev og/eller delta i:
Faglig forum, frigjørende dans, kurs og workshops, historiske danser, hiphop og breakdance, magedans, samt «I en stue i et borettslag»... eller noe annet i Dansens Dags fantastiske program! Gjør deg klar til å møte dansen i alle dens former og uttrykk. Ung eller gammel, amatør eller profesjonell, solist eller ensemble, ensom ulv eller foreningsmenneske, tilskuer eller deltaker, la deg berøres, forføres, inspireres og fascineres av dansen!

Den internasjonale Dansens Dag, den 29. april, ble opprettet i 1982 av International Dance Comitee - ITI, UNESCO. Formålet er å fokusere på alle danseformer og feire kunstarten på tvers av politiske, kulturelle og etniske grenser.

Etter sporadisk feiring i ti år, etablerte fire organisasjoner i fjor en nasjonal overbygning og organisering, som møtte stor oppslutning over hele landet. Årets feiring blir dobbelt så stor med mer enn 100 arrangører som presenterer over 200 arrangement, med deltagere fra alle aldersgrupper, kulturer, stilarter og sjangre. Vi vil takke alle entusiastiske deltagere Norge rundt og ønske lykke til: By og land, hand i hand i dansen!


Randi Urdal
Daglig leder
Senter for Dansekunst
Martin Døving
Prosjektleder
Dansens Dag


l PROGRAM BACK

l Strømstad /Halden
l Lillestrøm
l Romerike
l Oslo
l Bærum
l Asker
l





l Horten
l Tønsberg
l Sandefjord
l Larvik
l Tvedestrand
l Stavanger/Sandnes/Sola
l Haugesund

l Bergen
l Leirvik og Husnes
l Røros
l Trondheim
l Levanger
l Overhalla
l Steinkjer
l Brønnøysund/Sømna
l Bodø
l Lofoten
l Narvik
l Harstad
l Tromsø
l Hammerfest/Murmansk


l HALDEN/STRØMSTAD BACK


l Parade v/Kampen Janitiar
Halden Sentrum
Lørdag 27. april kl. 11:00

Kampen Janitiar spiller opp til parade med ca. 100 dansende.
Byens borgere oppfordres til å hoppe inn i toget og bli med.
Kontakperson: Trine Mjølnerud 69 17 57 88, 41 69 82 71
smjoelne@online.no



l Jazzballett
Gågata i Halden
(Tistasenteret ved regn)
Lørdag 27.april kl. 12:00 - 14:00

Koreografi: Monika Kristiansen
Dans: 9 jenter 16-17 år
Arrangør: Kulturskolen i Halden
Kontaktperson: Monika H. Kristiansen 95 92 37 86
monika@halden.net


l Intensiv workshop og visning av koreografi
Gågata i Halden
(Tistasenteret ved regn)
Lørdag 27.april kl. 12:00 - 14:00

Dansere: Elever fra Halden Kulturskole
Arrangør og koreograf: Swerre Magnus Heidenberg 91 62 73 83



l Swing-elite
Steen & Strøm
Lørdag 27.april kl. 12:00 - 14:00

Oppvisning i rullestoldans
Av og med: Bjørn og Bodil Sørensen
Kontaktperson: Bjørn Sørensen 69 18 68 18


l Freestyle/discojazz
Halden storsenter, Steen & Strøm
Lørdag 27.april

Dansere: Freestylejenter og streetdancegutter
Arrangør: Kari og Jørns Danseloft
Kontaktperson: Marianne Wallin 69 31 75 30
post@danseloft.no, www.danseloft.no


l Seniordans
Tistasenteret
Lørdag 27.april kl. 12:00 - 14:00

Arrangør: Senior-dans i Halden
Kontaktperson: Kikki Bjørneby 0046 52 62 51 81


l Kom og Dans
Tistasenteret
Lørdag 27.april kl. 12:00 - 14:00

10 ulike selskapsdanser
Arrangør: Kom og Dans-laget i Halden
Kontaktperson: Knut Bjørge 69 18 37 17
knutbj@halden.net


l Klassisk ballett
Utenfor Halden Kulturkvartal
Lørdag 27.04

Danseoppvisning
Koreografi: Caroline Rolstad
Arrangør: Kulturskolen i Halden


l People get moving
Gågata i Halden (Tistasenteret ved regn)
Lørdag 27.april kl. 12:00 - 14:00

Koreografi: Trine Mjølnerød
Dans: 15 dansere (15-30 år)
Arrangør: Kulturskolen i Halden
Kontakperson: Trine Mjølnerud 69 17 57 88, 41 69 82 71
smjoelne@online.no


l Moderne Ballett
Gågata i Halden
(Tistasenteret ved regn)
Lørdag 27.april kl. 12:00 -14:00

Moderne dans til musikk fra filmen «Tango».
Koreografi: Trine Mjølnerød
Dans: 6 dansere (16-30 år).
Arrangør: Kulturskolen i Halden



l Folkedans
Gågata i Halden
(Tistasenteret ved regn)
Lørdag 27.april kl. 12:00 -14:00

Arrangement og dans: Nolhottarna Folkedanslag
Kontaktperson: Jens Myhren 69 19 43 90, 92 63 85 65
skip.service@c2i.net


l Folkedans
Halden storsenter, Steen & Strøm
Lørdag 27.april

Arrangement og dans: Ringen Danselag
Kontaktperson: Aage Lie 69 36 34 40
aage.lie@online.no


l Linedance
På torget i Halden
Lørdag 27.april kl. 12:00 - 14:00

Arrangør: Montana Linedancers
Kontaktperson: Monica Jensen 69 15 02 82
M-JE@online.no



l Argentinsk Tango
Tistasenteret
Lørdag 27.april kl. 12:00 - 14:00

Fem par viser argentinsk tango
Kontaktperson: Stig Østling 91 15 16 00


l Alternativ Gammeldans og Ringdanser
Tistasenteret
Lørdag 27.april kl. 12:00 - 14:00

Danseoppvisning v/IDD Danselag
Kontaktperson: Wiggo Kirkebøen 69 19 72 65, 92 89 42 34




l Kom og prøv frigjørende dans
Halden bad og treningssenter
Mandag 29. april kl.10.00 - 10:30

GRATIS PRØVETIME
Arrangør: Inger Fjellstad Back 69 18 48 11, 91 24 17 37


l Elevproduksjoner
Strömstad Sentrum
29. apri kl. 14:00 - 15:00

Musikkteaterlinjen Strømstad Gymnasium
Arrangør: Trine Mjølnerud 69 17 57 88, 41 69 82 71
smjoelne@online.no






l LILLESTRØM BACK



l ROMERIKE BACK



l Salsa
Lillestrøm Danseloft, Jernbanegt. 22
Lørdag 27. april kl. 13:00 - 16:00

Lær salsa på tre timer!
Arrangør: Lillestrøm Danseloft Danseskolen for alle
Kontaktperson: Tom Skamo 63 80 00 24, 90 10 46 75,
dloftet@online.no www.lillestrom-danseloft.no






l Du og Jeg og Vi To
Neskollen skole
Mandag 29. april kl. 10:00
Udnes skole
Mandag 29. april kl. 12:30

Turne i Ullensaker, Nes og Gjerdrum 10. til 30. april
Koreografi og dans: Marit Krogeide
Komposisjon og musikk: Peter Lodwick
Arrangør: Dans og Toner
Kontaktperson: Marit Krogeide, danstone@online.no
www.dansogtoner.no






l OSLO BACK



l Senter for Dansekunsts Ærespris 2002
Det Norske Teatret
Lørdag 20. april

Æresprisen deles ut på Det Norske Teatret i forbindelse med urpremiere
på «Antons villfaring» av Erlend Loe og Jan Eggum.
Bill: 22 42 43 44



l Konfekt
Museet for Samtidskunst, Bankplassen 4 (Åpent 11:00 – 17:00)
Søndag 21. april kl. 13:00

Spilles også på Høyskolen i Oslo fredag 26.04, samt i Bjørvika 27.04
eller 29.04
Av og med: Kristin Lotherington og Henning Farner
Produsert av: Månefjes Produksjoner
Arrangør: Museet for Samtidskunst
Kontaktperson: Eva Gran 22 86 22 10, eva.gran@mfs.museum.no
www.museet.no



l Kroppens oppstandelse
Uranienborg kirke
25. - 28. april

Nasjonalt Kirkedansseminar v/Liturgisk senter - Erkebispegården og
Elzegård, Liturgisk Verksted.
Sentrale kirkedansere fra Norge, Sverige, Tyskland, med
Emma-Elze Bongers som primus motor.
Påmeldingsfristen er gått ut, men ta kontakt, så skal de se
hva de kan gjøre.
Kontaktperson: Jørund Midtun 73 53 91 20,
liturgisk.senter@kirken.no



l Dansens Dag - Dans og vær glad
Skøyen skole
(mulig på Smestad skole og Smestad alders og sykehjem)
Fredag 26. april på formiddagen

Felles dans for alle elevene inne eller ute, samt visning av
dans av elever i 4. klasse.
Arrangør: Kunstskolen
Kontaktperson: Janicke Rasmussen 22 13 81 11, 92 22 84 82,
post@kunstskolen.no



l Markering av Dansens Dag
Høyskolen i Oslo, Avdeling for lærerutdanningen,
Dansseksjonen, Pilestredet 52
Fredag 26. april kl10:30 - 11:15 og 13:00 - 13:45

Undervisning av swingrock og magedans, åpent for alle.
Se oppslag på skolen.
Kl. 12:00 «Konfekt» av og med Henning Farner og Kristin Lotherington
Arrangør: Høyskolen i Oslo
Kontaktperson: Hilde Rustad 66 91 36 29, hirus@frisurf.no
www.lu.hio.no/danse



l CODA PROMOTION STUNTS
… når du minst venter det …
… hvor du minst venter det …
Fredag 26. - mandag 29. april

Dansere: Studenter ved Skolen for Samtidsdans,
Den Norske Balletthøyskole og Statens Balletthøgskole
Arrangør: CODA contemporary dance festival Oslo Norway
(27. september - 4. oktober 2002)
CODA er en ny og unik internasjonal festival for samtidsdans.
Til festivalen kommer internasjonale dansekunstnere som:
Merce Cunningham Dance Company, Siobhan Davies Danse Company,
Michèle Anne De Mey, En-Knap, Samir Akika og Carte Blanche
med koreografier av Amanda Miller, Dans Design og Pascal Touzeau.
Festivalen samarbeider med Oslo Konserthus,
Det Norske Teatret, Blå m.fl
Kontaktperson: Odd Johan Fritzøe 91 36 29 83,
codaoslo@hotmail.com



l Comewhatmay
HerStay viser utdrag på internett
www.herstay.net



l Feire deg selv
Studio B
Fredag 26. april kl.12:00 -14:00

Open Dance Company inviterer dansekolleger til felles utfoldelse.
Open Dance skaper en ramme for dansen gjennom å introdusere noen
enkle prinsipper fra Open Dance som alle kan følge.
Det blir servert forfriskninger etterpå.
Kontaktperson: Annette Dyvi 92 03 48 43, de.vi@online.no



l 1001 Natt - Oslo Magedansfestival 2002
Fredag 26. - mandag 29. april

Arrangør: Oslo Magedanssenter
Kontaktperson: Siri Ydstie 22 71 07 79, 91 83 66 53,
siriydstie@hotmail.com www.dansestudioet.com



l Festforestilling
Oslo Konserthus
Fredag 26. april kl. 20:00

Med bl.a. Semassem fra Kairo
Bill: 23 11 31 11 (kr. 170,-)
www.oslokonserthus.no



l Kurs og forelesninger
Dansestudioet - Oslo Magedanssenter, Bentsebrugt. 13B
Baladi, saiidi, oriental, trommekurs, mileya mm.
www.dansestudioet.com



l JAM PÅ STUDIO B
Studio B
Fredag 26. april kl. 18:00 - 21:00

Dansejam på Studio B – rom for ny dans. Jam for alle som
ønsker å møtes på gulvet i dans, gjerne improvisert. Alle er velkomne,
ferdigheter ikke nødvendig
Arrangør: Studio B
Kontaktperson: Siri Jøntvedt 92 08 54 89



l Åpent studio med klasse
Centro de Flamenco, Kirkegata 26
Fredag 26. april kl. 18:15 - 19:30

Invitasjon til å overvære en klasse.
Arrangør: Centro de Flamenco
Kontaktperson: Kari Helene «Elena» Østby, 22 36 07 27, 91 38 48 09,
mail@centrodeflamenco.no www.centrodeflamenco.no



l Oslo Irish Set Dancers
Gatehjørner og torv i sentrum
Lørdag 27. april fra kl. 12:00

Oslo Irish Set Dancers og deres faste musikere.
Arrangør: Oslo Irish Set Dancers
Kontaktperson: Tor Brøndbo, 90 78 35 73,
tor@setdance.no www.setdance.no



l Workshop
Nedre Vollgt. 9
Lørdag 27. april kl. 12:00 - 18:00
Søndag 28. april kl. 13:00 - 18:30

Workshop med gjesteinstruktør Angel Ortiz fra New York i Partnerwork,
Lady Styling, Mens Styling/Rumba, Shines/Styling og koreografert shines.
Arrangør: Salsa Site Productions
Kontaktperson: Reyza Corneliussen 22 33 14 12, 93 21 91 99,
salsa@salsasite.com www.salsasite.com



l Folkedans
Eidsvolls Plass
Lørdag 27. april

Program:
12:00 - 12:30: Barnelaga
12:30 - 12:50: Ungdomsringen i BUL/BLS
12:50 - 13:20: Alle leikarringene i BLS presenterer
eit
tverrsnitt av norsk folkedans
13:20 - 13:40: Bygdelaga
13:40 - 14:00: Fellesdans med publikum

Arrangør: Bygdelagssamskipnaden i Oslo BLS
Kontakt: Marit Haug Loen bls@online.no



l Dans med tæl
Spikersuppa
Lørdag 27. april kl. 13:00 - 15:00

Dansere: Oslo Square Dance Club og
Fjord Frolickers Square Dance Club
Arrangør: Oslo Square Dance Club
www.oslosquaredance.org



l Terpsi Dansestudio/Den Norske Balletthøyskole
Vaterlandsparken
Lørdag 27. april kl. 13:00 - 15:00

Koreografi og medarrangører: Monica Evenstuen, Walter Ruiz Giron,
Marthe Haugland, Trude Haugland, Kristin Henriksen, Lotte Henriksen,
Stine Jackobsen, Solveig Kitmitto og Cathrine Overaa
Dans: Elever fra 4 år og oppover ved Terpsi Dansestudio og
studenter ved Den Norske Balletthøyskole
Ansvarlig: Trude Haugland 91 88 92 87, ann.k.norum@dnbh.no



l Faglig Forum - «Spennet mellom erfaring og vurdering»
Scenehuset, Bogstadvn. 49
Lørdag 27. april kl. 13.00 - 16.00

Tema: Spørsmål omkring undervisning av dans
Innlegg: Gunn Engelsrud
Pris: 100,- / 80,- for studenter
Arrangør: Sidsel Pape 22 38 35 59, 22 42 70 14, spape@c2i.net



l Operaballet 2002
Den Norske Opera til Den Gamle Logen
Lørdag 27. april kl. 17:56

Maskeball anno 1890! Starter med forestillingen «Den Glade Enke» i Den Norske Opera kl. 17:56, deretter fakkelprosesjon til Gamle Logen, hvor symfoniorkesteret spiller til dans, samt at artister og dansere underholder i salongene.
Arrangør: Tårnseilernes Operaballkomité
Kontaktperson: Siri Ekgren 22 56 43 04, billetter@operaball.no
www.operaball.no

I anledning «Operaballet 2002» arrangeres dansekurs i Foajeen, Sv-fakultetet på Blindern, som er inkludert i billetten:
Lørdag 13.04 / Kl. 10:00 - 14:00
Tirsdagene 16.04 og 23.04 / Kl. 19:00 - 21/22:30
Torsdagene 18.04 og 25.04 / Kl. 19:00 - 21/22:30



l L.U.N.
Den Gamle Logen
Lørdag 27. april (utpå kvelden)

Underholdning under operaballett.
Dansere: Vebjørn Sundby, Mia Haugland Habib og Erlend Samnøen
Musikere: Jan Martin Smørdal, Gaute Storsve og Ketil Einarsen
Kontaktperson: Erlend Samnøen 41 23 79 28, erlendsamnoen@hotmail.com



l Taranis
Underholdning under Operaballet på Den Gamle Logen
Lørdag 27. april rundt midnatt

Taranis, Oslo Irske Oppvisningsgruppe, er en norsk gruppe innen irsk solo-dans («riverdance»).
Koreografi: Irske gjestepedagoger, Lee Otterholt og av gruppen selv.
Opptrer med 10 håndplukkede dansere: Heidi Solberg, Hilde M. Juul, Line Mundus, Anders Granli, Bjørn C. Grønvold, Sigrid Wiljugrein, Kathinka Pitman, Carine Nesse, Thea F. Bringsværd og Andreas S. Renberg
Kontaktperson: Carine Nesse 99 28 93 01,
carine.nesse@findexa.no



l Standing People
Black Box Teater, Lille Scene
Lørdag 27. og søndag 28. april kl. 19:3

«Standing People» er andre forestillingen i prosjektet «Living Together as Neighbours» av Mette Edvardsen (Norge) og Lilia Mestre (Portugal) som hadde premiere under Århus Festuge i fjor.
Idé og koreografi: Mette Edvardsen og Lilia Mestre
Scenografi: Yngvar Julin
Dramaturg: Mårten Spångberg
Musikk og video: Aliocha Van de Avoort
Teknisk ansvarlig: Bruno Pocheron
Utøvere: Mette Edvardsen og Lilia Mestre
Annen musikk: Mauricio Kagel
Co-produskjon: Århus Festuge (dan) og Dancasne Cidade (por)
Bill: 815 33 133
Info: 22 01 40 20
www.blackbox.no



l Center for afrikansk kulturformidling - CAK
CAK, Pilestredet 75c
Lørdag 27. april kl. 20:00 - 03:30

Semesterets avslutningsfest med oppvisninger fra elevene i magedans-, afrodans- og trommekursene, samt vårens gjestepedagog i magedans.
Servering med alle rettigheter. CC. 70,-
Arrangør: CAK
Kontaktperson: Barth. Niava 22 60 08 50, afrikult@online.no
www.cak.no



l Tangofest
Scenehuset, Bogstadvn. 49
Lørdag 27.04 kl. 21:00

Tangofest med oppvisning av Judith Elbaz og Christophe Lambert. CC: 10,-
Arrangør: Oslo Tangoverksted
Kontaktperson: Åshild Bøhmer 92 86 00 24, ashild@caramail.com



l Foredrag med lysbilder
Teatermuseet, Christiania Torv 1
Søndag 28. apri kl. 14:00 - 14:50

I forbindelse med Teatermuseets ballettutstilling vil Valdemar Hansteen holde foredrag med lysbilder om to tradisjonstro banebrytere i norsk dans Love Krohn og Rita Tori
Kontaktperson: Ragnhild Wang teaterm@online.no



l Afrikansk dans
CAK Pilestredet 75C
Søndag 28. april Kl. 14:00 – 17:00 (Åpent hus)

Gratis undervisning, videofremvisninger mm. og servering av afrikansk mat
Arrangør: CAK
Kontaktperson: Barth. Niava 22 60 08 50, afrikult@online.no
www.cak.no



l The way we view
Schous Plass
Søndag 28. april kl. 14:00

«Låt oss nu gemensamt titta på några arabesker»
Frognerparken
Søndag 28. april kl. 16:00

Skolen for Samtidsdans avgangselever gjør improstunts.
www.samtidsdans.no



l Workshop
Scenehuset, Bogstadvn. 49
Søndag 28. april kl. 18.00 - 21.00

«Let´s dance» - Tre timers dansehappening som bygger på Gabrielle Roths «five rhythms movement practice». Åpent for alle uavhengig av alder, form eller tidligere erfaring. CC: 100,-
Arrangør: Hege Gabrielsen hege-ga@online.no



l I en stue i et borettslag
Ratkesgt. 5B, oppmøte i bakgården
Søndag 28. april kl. 18:30, 19:15, 20:00 (Gratis inngang)

Koreografi og dans: Amalie Eek Hjorthaug, Mari Sømme Hammer og Jonas Kure Buer (Avgangselever ved Skolen for Samtidsdans)
Kontaktperson: J.K. Buer 22 17 00 23, innmari@hotmail.com
www.samtidsdans.no



l Ungdans 2002
Oslo Konserthus
Søndag 28. april kl.19.00

Jubileumsforestilling med elever fra Treider Privatskoles Performing Arts linje og studenter ved Bårdar Akademiet.
Gjestedanser: Siv Gaustad
Special gueststar: Jahn Teigen
Regi: Richard Lessey
Arrangører: Bårdar Danseinstitutt og Treider
Kontaktperson: Freddy Haugan 22 20 90 10, 48 18 90 01, baardar@online.no
Bill: Oslo Konserthus og Bårdar 22 20 90 10 (CC.100,-)
www.baardar.no og www.treider.no



l Afrodans
Kari Papes barnehage
Mandag 29.04

Forestilling for foreldre og søsken v/ Ida Kristine Heide Kitterød.
Koreografi: Ida Kristine Heide Kitterø
Dansere: Barna i barnehagen
Kontaktperson: Ida Kitterød 48 26 61 01



l nei, nei, nei, der går grensen
Mellom Rådhuset og vannet
Mandag 29. april kl. 13:30 - 14:30

Improvisasjonshappening
Dansere: 1. klasse på Statens Balletthøgskole
Arrangør: Karene Lyngholm
NB! Værforbehold



l UT-E
Grønlandsleiret, Youngstorget, Oslo S, Egertorget, Spikersuppa, Rådhusplassen
Mandag 29. april kl. 13:30 – 18:00

Koreografi: Lise Ferner
Dansere: Elisabeth Lyseng, Snelle Hall, Siri Jørntvedt, Irene Velten Rothmund, Kristine Øren, Kirsten Hveding, Hilde Rustad, Marte Magnus, Anne Gjems Rudi, Thomas Gundersen, Erik Rulin
Musikk: Stefan Ullner på djembe
Arrangør: HeXakin
Kontaktperson: Lise Ferner 22 55 00 89, lisefer@frisurf.no



l Dansens Dag på Operaens Ballettskole
fremmøte ved fontenen i Operapassasjen
Mandag 29. april

Det inviteres til å se ulike aldersgrupper i trening samt de eldste elevene i én klassisk og én moderne koreografi.
Kl. 16:15 nivå II (11-12år) Nivå IV (13-14) eller nivå V (14-15)
Kl. 17:40 Se gutter nivå I
Kl. 17:50 Se gutter nivå II eller III + visning av to balletter
Kontaktperson: Irene Kantardjiev 23 31 50 45, irene.kantardjiev@operaen.no



l Nordic Black Theatre@ms innvik
Utendørsscene i Bjørvika
Mandag 29. april fra 16.00
Med forbehold om endringer.

l Sevillanas
Dansere: Elever fra Centro de Flamenco
Arrangør: Centro de Flamenco
www.centrodeflamenco.no

l Rastløs
Koreograf & dans: Kristoffer Jahre Torgersen
www.kjt.no

l Vinderen Dansestudio
Se annet sted i programmet

l Ungarsk Folkedans
Dansere: Ungarske dansere fra The State Ensemble i Budapest, deltar også i Svolvær.

l Flamenco
Arrangør: Compania Flamenca
Kontakperson: Corinne Campos post@flamencovivo.no
www.flamencovivo.no

l Salsa
Arrangør: Salsa Site Productions (også 27/4)
www.salsasite.com

l BALK
Koreografi: Tharan Revfem
Dansere: Marthe Haugland, Trude Haugland, Anikka Sillander, Ida Barland
Musikk: DJ Scenario, Ben White
Film: Bendix Skyum Larsen
Kamera: Jonas Mortensen og Nathalie Gasdone
Arrangør: CHI Produksjon, Katrine R Chi, katrine@chi.no
www.chi.no

l Eter
Flere videoer laget ut fra forestillingen Eter av Anderz Døving

l VAICK 1
Dansere: Vibeke Reistad og Inger Cecilie Bertrand de Lis
Musikere: Andreas Bratlie (percussion) og Caroline Rising Næss (Cello)
To dansere i duett med to musikere

l Konfekt
Av og med: Kristin Lotherington og Henning Farner
Produsert av: Månefjes Produksjoner



l Nordic Black Theatre@ms innvik
Utendørsscene i Bjørvika
Lørdag 27. april fra 15.00
Med forbehold om endringer.

l Grete Brunvoll og Terje Flåten
En hollandsk, en nasjonalromantisk dans og en spansk dans

l Elen og Haldor Telle
Folkedans

l Oslo Square Dance Club
Se annet sted i programmet

l Terpsi Dansestudio
Se annet sted i programmet

l Tilstede
Av og med: Tilfeldigvis

l Vinderen Dansestudio
Se annet sted i programmet

l DaViD
Norges mannlige magedanser
www.davidentertainment.no

l Røverskogen - utdrag
Innspirert av Ronja Røverdatter
Dansere: Elever ved skolen
Arrangør: Spin Off Dansestudio
Ansvarlig: Liv Greli
www.spinoff.no

l Tickle Toes
Stepdansere
Kontaktperson: Kjersti Evensen Gjerde, kjersti_tickletoes@spray.no

l Rastløs
Koreograf & dans: Kristoffer Jahre Torgersen
www.kjt.no

l Salsa
Arrangør: Salsa Site Productions
www.salsasite.com

l Kunstskolen
Se annet sted i programmet

l Jump`n Jive Boogie Woogie
Med konkuransedansere
www.jumpnjive-norge.com

l Mariposa
Solo av Elisabeth Lyseng

l Realities on a Journey
Dans og koreografi: Magnhild Fossum Rem
Musikk: Corelli
Lydcollage: Magnhild Fossum Rem og Lars Rune Rebrestad
Tidligere vist i regi av Stellaris Danseteater

l spor
Dansefilm av: Anne H. Ekenes
Komponist: Sonia Petrack
Kunstnerisk veiledning: Bartholomew Baker og Scott Utting
Produsert av: Panta Rei Danseteater

l Eter
Flere videoer laget ut fra forestillingen Eter av Anderz Døving



l Teaterbåten ms Innvik
Mandag 29. april fra kl. 18:00
Med forbehold om endringer.

l Realities on a Journey
Dans og koreografi: Magnhild Fossum Rem
Musikk: Corelli
Lydkollage: Magnhild Fossum Rem og Lars Rune Rebrestad
Tidligere vist i regi av Stellaris Danseteater

l spor
Dansefilm av: Anne H. Ekenes
Komponist: Sonia Petrack
Kunstnerisk veiledning: Bartholomew Baker og Scott Utting
Produsert av: Panta Rei Danseteater

l 180157 56780
Danser: Cecilie Lindeman Steen
Koreografi: Ina Christel Johannessen




l Ungarsk - Norsk Folkedansforestilling og Workshop
Munch-museet
Mandag 29. april kl. 19:00 (presis)

Dansere og musikere fra det berømte Nasjonale Ungarske Folkedansensemblet er på turné i Norge og avslutter turneen med forestilling i Oslo, sammen med den norske folkedansgruppen Bæringen.

Worksshop: Etter forestillingen blir det anledning til å svinge seg på dansegulvet under kyndig ledelse av danserne.

Bill: 100.-/75.- (barn gratis). Mat og drikke fås kjøpt på museet.
Arrangør: Norsk - Ungarsk Forening og Ungarns Ambasade



l Høy Hvit Hage
Fabrikken, Nedregt. 7
Mandag 29. april kl. 21:00

Åpen bar og kafé fra kl. 15:00. Publikum inviteres til å følge forberedelsene hele dagen.
Koreografisk partitur: Kari Anne Bjerkestrand og Elizabeth Lyseng
Dansere: Marte Magnus, Annette Dyvi, Anne-Kristine Tischendorf, Anne Grete Teien, Berthe Mengshoel, Anne Øyen, Virginie Mira, Elizabeth Lyseng, Cecilie Hillestad Hoff, Kari Anne Bjerkestrand, Hattie Warboys
Musikere: Gro Løvdahl (bratsj), Hans Kristian Kjos Sørensen (slagverk) Jon Skomakerstuen (DJ)
Lys: Klaus Jæger
Lyd: Petter Pogo
Arrangør: Open Dance Company
Kontaktperson: Elisabeth Lyseng 21 90 49 85, 45 21 88 96,
lyseng@teatro-mariposa.zzn.com






l Vinderen dansestudios dansegruppe
Vinderen sentrum
Lørdag 27. april kl. 16:00
Frognerparken ved hovedporten
Søndag 28. april kl. 16:00

Danseshow med barn og ungdom i en jazzpreget cabaret.
Dansere: 45 dansere i alderen 10 – 18 år.
Arrangør: Vinderen Dansestudio
Kontaktperson: Giske Espeland 22 14 66 06, 90 83 01 48,
g-espela@online.no www.vinderen-dansestudio.no







Til toppen av høyre kolonne







l BÆRUM BACK



l Dansens Dag i Bærum
På Sandviksbroen mellom Kommunegården og Rådhuset
Lørdag 27.april kl. 12:00 - 15:00

Flere hundre dansere er involvert fra følgende organisasjoner: Bajazz Studios, Bærum Internasonale Folkedanslag, Folkedansgruppen Bæringen, Kirsti Skulleruds Ballettskole, Kristine Glennes Ballettskole og Seniordans i Bærum.
Et sammensatt program der publikum har mulighet til å delta.
Arrangør: Bærum Kommune Kulturavdelingen i samarbeid med gruppene
Kontaktperson: Helle Sørbye Larsen 67 50 36 41, 91 83 77 01, hsla@baerum.kommune.no www.kulturkvartalet.no







l ASKER BACK


l Dansens Dag
Asker Kulturhus
Lørdag 27.04 kl 14:00
Arrangør: Asker kulturhus i samarbeid med Asker kulturskole
Kontaktperson: Fredrik Glans 66 90 96 30,
fredrik.glans@asker.kommune.no www.asker.kommune.no/kulturhuset

l Danselek
v/ Asker Dans- og Ballettskole
Instruert av: Marianne Schwarz

l Polsk Mazurka og Moderne Ballett
v/ Asker- og Bærum Ballettinstitutt med
Arr.: Gro Howlied

l oh meri billo
v/ Asker Kulturskole
Korerografi: Anita Patel Jusnes.
Musikk: Harbajan Mahn

l Dans, farger og musikk – et magisk møte (utdrag)
v/ Rud Videregående skole
Korerografi: Guri Kolseth. Musikk: Händel

l Hollbergsuite
v/ Nasjonalballetten
Koreografi: Ib Andersen Musikk: Grieg








l The Battle
v/ Asker Kulturskole
Koreografi: Helge Moe
Musikk: Jaakko «JS16» Salovaara / B.O.W - med Break Machine

l Rays Rockhouse
v/ KGB-kompaniet
Koreografi: David Byer
Musikk: Ray Charles / Jon Hendricks

l På stranden
v/ Asker Dans- og Ballettskole
Koreografi: Marianne Schwarz
Musikk: Al B. Coney

l Edderkopper
Koreografi: Nina Marie Grasmo.
Musikk: Saint-Saens.

l Stamping Ground
v/ Nasjonalballetten
Koreografi: Jiri Kylián
Musikk: Carlos Chávez


l BACK



l HORTEN BACK


l Dansens Dag
Vadlatun, Borre (v/RV19)
Lørdag 27. april kl. 12:00 - 16:00

Presentasjon, demonstrasjon og oppvisning.
Arrangører og dansere: Borre leikaring, Horten og omegns Squaredancers, Horten Line Dancers og Mette & Ragnars Swingkurs
Kontaktperson: Morten C. Sæthern 92 22 17 00,
msaethern@yahoo.no http://region.hive.no/borre/leikarring/



l Idansitet
Gullbring kulturanlegg - Storsalen
Fredag 26. april kl. 19:30

Dansere: Elevene ved danselinja
Arrangør: Danselinja på Sagavoll Folkehøyskole
Kontaktperson: Margrete Kvalbein, faks: 35 95 91 01,
maggiekval@yahoo.com





l TØNSBERG BACK



l SANDEFJORD BACK


l Stage Door Dance Centre
26. og 29. april

Gratis forestilling og workshop til alle barnehager, med utdrag av
Nøtteknekkeren, og alle får velge om de vil danse med sukkertøyfeen
eller breake med musekongen etterpå


l Stunts i Byen
Lørdag 27. april på formiddagen

Alle dansere oppfordres til å danse rundt i byen, slik at ingen
er i tvil om hvilken dag som feires!


l Global dance evening
Papirhuset Teater
Lørdag 27. april

En kveldsforestilling hvor ulike grupper er invitert til å vise dans fra
sin kultur.Overskuddet går til Frelsesarmeen.


l Grillfest
Søndag 28. april

Mega-grillfest på «løkka» ta med mat og boom-blasters.


Kontaktperson i Tønsberg: Ellen Rasmussen 33 31 09 30,
papirhus@frisurf.no



l NM i Break for junior m/Break Jam
Aulaen på Sandefjord Videregående skole
Søndag 28. april i

Dørene åpner kl 11.00 for jam og konkurranse start er kl 12.00 til ca 16.00

Det konkurreres i 3 nivå klasser (begynner, videregående og øvet), samt en instruktør klasse.
I videregående og øvet klasse er det også crew konkurranse. I øvet klassen vil det også bli uttak til Junior VM i break som avholdes i Bremen - Tyskland i oktober 2002.

Dommer i konkurransen er Fredrick "Freeze" Herranen fra den svenske Break gruppen Moves Per Minute og den nordiske gruppen Nasty Nine.
Freeze er også kjent som koreograf for Hip Hop gruppen Bomfunk MC's som bla hadde en kjempe hit med Freestyler.

Det vil være ca 150-200 deltagere på NM/Jam som kommer fra store deler av sør Norge. Yngste påmeldte deltager er 6 år og alderen strekker seg opp til ca 17 år, med unntak av instruktørkonkurransen hvor alderen er noe høyere.

Dj på konkurransen vil være "Bacerock" fra Østfold.

I tilknytning til NM arrangeres det Break kongress for Instruktører i Norges Danseskoleforbund lørdag 17. april. Instruktør vil være Fredrick "Freeze" Herranen.
Kongressen er et lukket arrangement.


Arrangør: Norges Danseskoleforbund
Info ved henvendelse til Norges Danseskoleforbund v leder Ragne Bruun ragnesda@online.no







l LARVIK BACK



l TVEDESTRAND BACK


l Dansens Dag
Mandag 29. april
Larvik Bibliotek Kl 15:30 -19:15
Nordbyen Steen & Strøm Kl 17:00-19:00
Maxi dagligvare. Kl 19:15-20:30

Type Arr: Gjøre noen stunt rundt omkring i Byen. Vise fram hva vi driver
med til daglig til et annet publikum. Gjøre klassene et annet sted enn i studioene.

Medvirkende på scenen:
Larvik Bibl.: Klassisk 1, Barnedans 5-6 år, Barnedans 4-5 år og
Klassisk 8-11 år
Nordbyen: Jazz 7 og Barnedans 9-10 år
Maxi: Klassisk 2 og 3

Medvirkende bak scenen:
Gro Einarsen, Klara S. Ørbæk, Anette B. Moland, Line Brathagen
Arrangør: Studio Nille
Kontaktperson: Line Brathagen 33 18 50 13, www.studionille.no


l Stunts og kreative aktiviteter
29. april

Thor Heyerdahl videregående skole markerer Dansens Dag på skolen med ulike stunt og kreative aktiviteter gjennom hele dagen. Skolens 700 elever og 80 ansatte vil være publikum (og deltakere).
Kontaktperson: Torill Sjømæling (danselærer) torills2@online.no



l Dans, Dans, Dans
Tvedestrand sentrum
Lørdag 27. april

Elevforestilling i anledning SØRLANDET I 100
Tema: Harry Potter
Medvirkende: 250 dansere
Arrangør: DDD Dansestudio og Tvedestrand kommune
Kontaktperson: Martha M. Hansen 37 03 48 28,
martha.dans@netcom.no






l STAVANGER - SANDNES - SOLA BACK



l Prolog til Dansens Dag
Folken
16. april og 17. april kl. 20:00

Prolog til Dansens Dag med forestillingen «Narrow Lines»
Koreografi: Linda Birkedal
Dansere: Marit Sandsmark, Anne Feed, Ane Smørås og
Cecilie Ravndal Nilsen
Musikk: Gunhild Vaaland og Zang v/ Pål Asle Pettersen
Video/foto: Siv Sivertsen og Hege Tapio
Kostyme: Silje F. Time og Gry Isabell Sannes
Lys: Hove lysdesign v/ Bjørnar Mæland
Arrangør: molitrix productions, www.molitrix.com
Kontaktperson: Linda Birkedal 51 59 60 90, 97 16 27 23,
linda@molitrix.com



l Collage
Sandnes Kulturhus, Hovedscenen
Onsdag 24. april kl. 19:00

Forestilling med avgangselevene ved Lundehaugen vid. skole
som viser jazzdans, moderne dans, ballett, step og karakterdans.
Koreografi: Mari Førde, Connie Kjærnes, Agnes Danche,
Stine Nilsen, Siri Dybwik
Arrangør: Lundehaugen vid. skole
Kontaktperson: Agnes Danche 51 68 59 00, 95 14 62 59,
agnesdanche@hotmail.com



l Åpen dag
Bjergsted Blokk 9
Fredag 26. april kl. 08:30 - 11:30

Åpen dag ved Danseutsanningen i Bjergsted, Høgskolen i
Stavanger, avd. for kunstfag.
Undervisning i moderne dans og repertoar.
Kontaktperson: Siri Dybwik 51 83 40 31, dybwikdans@runbox.no



l Huskonsert med dans
Lille Konsertsal, Bjergsted
Fredag 26. april kl. 12:00 - 13:00

Dansere: Studenter fra 1., 2. og 3. år ved
danseutdanningen ved HiS
Arrangør: Høgskolen i Stavanger, Dansseksjonen
Kontaktperson: Siri Dybwik og Leith Symington
51 83 40 31, 51 83 40 45, 99 22 96 89,
dybwikdans@runbox.no



l GDT-samling
Bjergsted
Fredag 26. april kl. 17:00

Treningssamling for profesjonelle dansere.
Klassisk ballett ved Oscar Beaumont
Arrangør: GDT – Rogaland
Kontaktperson: Connie Kjørnes og Siri Dybwik,
55 83 40 31, 99 22 96 89



l Boogie Woogie Swinghelg
Bikubå
26. - 28. april

Arrangør: Swinggruppen i Nord-Jæren Sportsdanseklubb (NJS)
Med bl.a.: Aina Nygård og Jørgen Brudal Sandnes, NJS, lokale
og tilreisende deltakere, nybegynnere og viderekommende.
Kontaktperson: Glen Lillehammer 41 62 29 58, glen.l@online.no
www.njs.no/velkommen.html



l Ensemblekonsert med dans
Sandnes Kulturhus
Fredag 26. april kl. 19:00

Dansere fra grunnkurs VKI viser jazz, moderne, klassisk og
stillehavsdans.
Arrangør: Lundehaugen vid. skole
Kontaktperson: Lærere ved Lundehaugen vid. Skole,
51 68 59 00, 95 14 62 59,
agnesdanche@hotmail.com



l molitrix markerer Dansens Dag
molitrix visningsrom, Øvre Holmegt. 31
Fredag 26. april kl. 20:00

Fotoutstilling og visning av Dance Screen on tour filmer.
Utstillingen varer frem t.o.m. 5. mai
Foto: Siv Sivertsen
Arrangør: molitrix productions, www.molitrix.com
Kontaktperson: Linda Birkedal 51 59 60 90, 97 16 27 23,
linda@molitrix.com



l Passage - Streaming into daylight
Stavanger undergang
Lørdag 27. april kl. 10:00 - 13:00 / hver halvtime,

Forestillingen handler om mennesker på vei inn i dagen.
Koreografi: Siri Dybwik
Musikk: Nils Christian Fossdal
Dansere: Mari Førde, Stine Knutsen, Astrid Kvassheim,
Connie Kjærnes og Keili Austbø
Arrangør: dybwikdans
Kontaktperson: Siri Dybwik 99 22 96 89,
dybwikdans@runbox.no www.dybwikdans.no


Til toppen av høyre kolonne


l Dans
Sandnes kulturhus, foajeen
Lørdag 27. april kl. 14:00

Foajekonsert med VKI-dansere.
Dansere: Elever ved Lundehaugen vid. skole
Arrangør: Sandnes Kulturhus og
Lundehaugen videregående skole
Kontaktperson: Agnes Danche, Connie Kjærnes,
51 68 59 00, 95 14 62 59,
agnesdanche@hotmail.com



l Litt av et sirkus
Sola Kulturhus
Lørdag 27. april kl. 16:00
Søndag 28. april kl. 18:00

Dansere: Elever ved kulturskolen
Koreografi: Mari Førde og Stine Knutsen
Arrangør: Sola kulturskole
Kontaktperson: Mari Førde eller
Sola Kulturskole 99 16 39 89



l Salsa, Swing og Tangofest
Bikubå
Lørdag 27. april kl. 21:00 - 01:00

Ca. 23:30 oppvisning i salsa, swing og tango. Fest med tre
typer dans på tre gulv samtidig.
Arrangør: SalsaNor, Stavanger Salsaklubb,
Nord-Jæren Sportsdanseklubb, Stavanger Tangoklubb og
Tangoverkstedet.
Kontaktperson: Glen Lillehammer 41 62 29 58,
glen.l@online.no www.njs.no/velkommen.html



l Passage - Streaming into the blue
Utenriksterminalen
Lørdag 27. april kl. 21:30, 22:00 og 22:30

Forestillingen forteller en historie om mennesker
på vei inn i natten, dagens endestasjon.
Koreografi: Siri Dybwik
Lys: Joakim Faldøy
Dansere: Mari Førde, Stine Knutsen, Astrid Kvassheim,
Connie Kjærnes og Keili Austbø
Arrangør: dybwikdans
Kontaktperson: Siri Dybwik 99 22 96 89,
dybwikdans@runbox.no www.dybwikdans.no



l Åpen klasse i moderne dans
Bjergsted, Blokk 9
Søndag 28. april kl. 12:00 - 13:30

Arrangør: Stine Knutsen 99 24 06 72,
stine@trinsic.co.uk
www.trinsic.co.uk



l Foredrag i dansehistorie
Lundehaugen vid. skole
Mandag 29. april kl. 08:20 - 11:45

Foredrag av VKII dansere ved skolen.
Arrangør: Lundehaugen vid. skole
Kontaktperson: Agnes Danche, Connie Kjærnes
51 68 59 00, 95 14 62 59
agnesdanche@hotmail.com



l Improvisasjon i uterom
Sandnes Sentrum
Mandag 29. april kl. 12:00 - 14:00

Dansere: 30 dansere i fra Lundehaugen skole VKI og VKII.
Arrangør: Lundehaugen vid. Skole, danselinjen
Kontaktperson: Agnes Danche 51 68 59 00,
agnesdanche@hotmail.com



l Improvisasjoner i Stavanger
Sandnes Sentrum
Mandag 29. april kl. 13:00 - 15:00

Myldring i bybildet. Studentene oppsøker uterom
i Stavanger hvor de arbeider med strukturert improvisasjon.
Arrangør: Høgskolen i Stavanger,
avd. for kunstfag, danseseksjonen
Kontaktperson: Siri Dybwik og Leith Symington,
51 83 40 31, 51 83 40 45, 99 22 96 89
dybwikdans@runbox.no



l Forestilling for barn og ungdom
Lille Konsertsal Bjergsted
Mandag 29. april kl. 18:00

Dansere: 100 barn og unge i alderen 4-40 år i Øvingskolen.
Øvingskolen drives av 3. års studentene ved
danseutdanningen i HiS. Åpent for alle.
Arrangør: Høgskolen i Stavanger, avdeling for kunstfag
Kontakperson: Siri Dybwik 51 83 40 31, 99 22 96 89,
dybwikdans@runbox.no



l HAUGESUND BACK



l BERGEN BACK


l Markering av Dansens Dag
Festiviteten
Mandag 29. april kl. 19:00

Dansere: Nuri Ribera, Ingeleiv Berstad, elever fra Kick Dansestudio,
Haugesund Sportdanseklubb - HAF, breakgruppe fra Gamle
Slaktehuset, funkgruppe fra Haugesund Aerobicsenter,
folkedansere fra Rossabø folkedanslag og mange flere.
Skuespiller Birgit Amalie Nilssen forteller mellom innslagene
av jazzdans, folkedans, funk, breakdance, step, klassisk,
sportsdans og moderne dans
Produksjon: Festiviteten
Andre medvirkende: Helge Toft, Ruth Kvinnesland,
teknisk avd. Festiviteten og Gamle Slaktehuset
Arrangør: Festiviteten i samarbeid med Gamle Slaktehuset.
Kontaktperson: Tina Røvær 52 73 44 52, 41 50 41 77, tina.rovar@haugesund.kommune.no,
www.festiviteten.no



l 5-års Jubileumsforestilling
Danseteatret
Søndag 28. april kl. 16.30 og 19.00

Bergen Dansesenters 5-års Jubileumsforestilling
Koreografi: Skolens pedagoger.
Regikonsulent: Hege Tvedt
Kostymedesign: Dagny Drage Kleiva
Kontaktperson: Liv Basberg 55 32 08 66, liv@bergen-dansesenter.no
www.bergen-dansesenter.no



l Dansestunts
Ulike steder i sentrum
Mandag 29. april

Dansere fra: Step In dansestudio, Bergen Dansesenter og Carte Blanche





l LEIRVIK OG HUSNES BACK



l RØROS BACK


l Ute Inne
Offentlige rom i lokalmiljøet
Lørdag 27. og mandag 29. april

Av og med: Danseelevene på Sunnhordland Folkehøgskule
Kontaktperson: Mona Økland 53 47 01 10





l Oppsøkende Dans
På kafeer i Røros sentrum, samling i fritidsklubben med oppvisning og kurs etterpå.
Lørdag 27. april kl. 11:00 - 16:00

Medvirkende: Røros Folkedanslag, dansere fra Bulgaria, Swing-instruktører, Tango- og latininstruktør med elever.
Kontaktperson: Stein Ødegård stein.odegard@roros.kommune.no





l TRONDHEIM BACK



l LEVANGER BACK


l Fra TV til Scene Av Berit F. Moen
Olavshallen
Søndag 28. april kl. 15.00 og 19.00

Dansere: Danseelevene ved Let´s Dance Ballettstudio, 480 elever (10-25 år).
En nyskreven musikal med sang, skuespill og dans i alle mulige former; klassisk ballett, hiphop, moderne og step.
Arrangør: Let´s Dance Ballettstudio
Kontakt: Berit F. Moen letsdancve@c2i.net www.letsdance.no



l Petter og Ulven
I skoletiden på grunnskoler og barnehager i Levanger kommune
Fredag 26. og mandag 29. april

En barneballett av Danseskolen ved Levanger Musikk- og kulturskole.
Ansvarlig: Margarita Vikander 74 05 29 40 margarita.vikander@levanger.kommune.no






l OVERHALLA BACK



l STEINKJER BACK


l Mix
Gimle samfunnssal
Søndag 28. april kl. 17:00

Utdrag fra Les Miserables, Grease og Nøtteknekkeren, frittstående jazz- og moderne nummer, samt elevers egne koreograf
Koreografi: Ina Dahl med skolens elever
Dans: 103 elever (6-15 år) fra kulturskolene i Overhalla og Grong.



l Minkus Variations og små perler
Dampsaga Kulturhus
Mandag 29. april kl.19.00

Koreografi: Inger Perkins
Dans: 80 ballettelever ved kulturskolen
Arrangør: Steinkjer musikk og kulturskole
Kontaktperson: Ragnhild Rise ragnhild.rise@steinkjer.kommune.no





l BRØNNØYSUND - SØMNA BACK


l Tangvarm
Uteforestilling i Brønnøysund og Sømna

Dansere: elever ved MobileBonesStudio (5-40 år)
Ansvarlig: Trine Saltermark
www.mobilebones.no



l Under og Over
Vises i Brønnøysund

To solo dansestykker med datamanipulerte og animerte bilder
Av og med: Trine Saltermark
www.mobilebones.no





l BODØ BACK



l LOFOTEN BACK


l Stunts
På 10 - 15 offentlige steder i Bodø som: Flyplassen, utesteder,
banker, sykehus, skoler…
Fra fredag 26. - søndag 28. april

Dansere: Studentene på Høyskolen i Bodø, faglærerutdanning i dans
Koreografi: Studentene
Kontaktperson: Karina Eline Kibsgård 41 50 39 77,
kek_1005@yahoo.com


l Forestilling for Dansens Dag
Glasshuset
Lørdag 27. april kl. 13:00

Dansere: Studentene på HiBo, Bodø videregående danselinja,
Pias Ballettstudio og Bodø Dans & Drill.
Forestillingen er i regi av alle medvirkende
Arrangør: Høyskolen i Bodø, faglærerutdanning i dans
Kontaktperson: Karina Eline Kibsgård 41 50 39 77,
kek_1005@yahoo.com


l Åpen dag
Høyskolen i Bodø, Mørkeved
Mandag 29. april kl. 09:00 - 16:30

Odd Johan Fritzøe underviser i moderne dans.
I tillegg blir det undervisning i klassisk dans.
Kom og se eller delta.
Arrangør: Høyskolen i Bodø, faglærerutdanning i dans
Kontaktperson: Karina Eline Kibsgård 41 50 39 77,
kek_1005@yahoo.com













Svolvær

l KOMPONIstuke «Liszt»
I Svolvær
20. - 28. april

I år ligger fokus på Franz Liszt og ungarsk kultur. Special guest stars: Dansere fra The State Ensemble i Budapest med flere oppvisninger i dagene 25. til 28. april på ulike steder bl.a. med BUL og sammen med musikere i Triotroika.
25. april kl. 11:30 Kabelvåg ungdomskole, danseoppvisning
26. april kl. 11:30 Svolvær, Barne- og ungdomsskole, danseoppvisning
27. april kl. 12:00 Svolvær Sentrum, danseoppvisning
17:00 april kl. Skrova Samfunnshus, Operettegalla
28.04 april kl. 19:30 Svolvær skole aula, Operettegalla
Program: 75 42 00 00
Arrangør: Komponist-uke
Kontaktperson: Margaret Gates 75 42 01 58, margaret.gates@vagan.kommune.no


Leknes

l Vestvågøy kulturskole med flere
Lørdag 20. april

Kl: 11:00: Kurs som er åpent for alle og gratis på følgende steder:
• Salsa - Family Sports Club
• Swing - U.L. Ørnen
• Gresk Dans - Rådhuset
• Breakdance - Lekneshallen
Kl. 12:00 - 14:00: Parade og danseoppvisning på Rådhustorget i Leknes
Kl. 14:30: Origo kino viser filmen «Salsa». Gratis inngang
Kl. 19:00: Dansefest på U.L. Ørnen. For danseløver i alle aldre. Kulturskolens elever underholder.
Lag som er med: Ballstad UIL Seniordans, Barnelaget U.L. Ørnen, Gresk Dans, Linedance, Seniordans Leknes, U.L. Ørnens Ungdomsklubb, Vallberg Kvinne- og Familielag, Vestvågøy Folkedanslag, Vestvågøy Swingklubb

Arrangør: Vestvågøy Kulturskole, Kultur- og fritidsenheten i Vestvågøy kommune, Vestvågøy Frivillighetssentral i samarbeid med Norsk Nettverk av helse- og miljøkommuner.
Kontaktperson: Bjørg Arntzen 76 05 61 10, kultur@vestvagoy.kommune.no





l NARVIK BACK



l HARSTAD BACK


l Kyssan i Snorres gate
Folkets Hus
24. og 27. april kl. 19:00
Kyssan i Snorres gate - og andre kjærtegn fra Narvik. Forestillingen
er et bestillingsverk av Bodvar Moe i forbindelse med
Narviks 100 års jubileum.
Forestilling med bl.a. Narvik Musikk- og Kulturskole som danser
en hyllest Henny Hågensen
Arrangør: Sangvirkelaget
Kontaktperson: Brith Trude Rist 76 95 55 82



l Terpsechores Flukt
Folkets Hus
Lørdag 28. april kl.19:00
Medvirkende: Halden Musikk- og Kulturskole, elever fra
Kiruna Kulturskole (Sverige),Linda tromme- og dansegruppe
og internasjonale folkedansere.
Arrangør: Narvik Musikk- og Kulturskole
Kontaktperson: Marina Tarasova
76 91 22 63 / 294, fax 76 91 22 251,
marina.tarasova@narvik.kommune.no



l Utdrag av Terpsechores Flukt
Sten&Strøm og Amfisenteret
Mandag 29. april fom kl. 12:00
Utdrag av «Terpsechores Flukt» som oppsøkende ballett.
Arrangør: Narvik Musikk- og Kulturskoler
Kontaktperson: Marina Tarasova
76 91 22 63 / 294, fax 76 91 22 251,
marina.tarasova@narvik.kommune.no



l Dansens Dag
Harstad Kulturhus, Storsalen
Søndag 28. april kl. 17:00 /

Barnedans, sjarmtroll i strutteskjørt, ballerina på tå, jazzballett, råtøff streetjazz, irsk folkedans, klassisk musikk og tøffe rytmer. Harstad Kulturskole markerer Dansens Dag med et lokalt fyrverkeri av danseglede og danseaktivitet. Alle kulturskolens 300 danseelever vil delta.
Koreografi/regi: Marianne S. Nordeng, Claudine G Lillebjerka og Ben Wood
Arrangør: Harstad Kulturskole
Kontaktperson: Gerd Sørensen 77 02 62 65, harstad@kulturskolen.no



l TROMSØ BACK


l Too Much is Not Enough
Rådstua Teaterhus
26., 27. og 28. april

Installasjon-musikk-dans-performance. Utganspunkt er overflod, dekadanse, men der dog positivitet og skjønnhet råder.
Av og med: Lawrence Malstaf, Vincent Malstaf og Liv Hanne Haugen
Andre medvirkende: Nicholas Hoorne, Fike Vandoorne

Det holdes workshop i forkant; 22. og 23. april i dans/improvisasjonsteknikk
og visuell billedkunst
Kontaktperson: Liv Hanne Haugen 0032 25 39 27 27, lowy@pi.be og
Kristin Eriksen, Rådstua Teaterhus, 77 65 54 34





l HAMMERFEST - MURMANSK BACK


l Dunongen og Tempusegget
Murmansk regionen
Uke 17 t.o.m. 30. april

Kunstnerisk ledelse: Solveig Leinan Hermo,
Medvirkende: Anne Katrine Haugen, Solveig Leinan Hermo, Anna Karpova, Helle Levang Moum, Halvdan Nedrefjord, Silje Nordheim
Arrangør: Stellaris Danseteater
Kontaktperson: Solveig Leinan Hermo
www.stellaris.no





l DANSENS DAG-KOMITEEN BACK



SENTER FOR DANSEKUNST
Tollbugt. 19
0152 Oslo
T: 22 41 27 00
F:22 41 27 01
post@dance.no
dansensdag@dance.no




NORSKE DANSEKUNSTNERE
Wellhavensgt. 1
0166 Oslo
T: 21 02 71 80
F: 21 02 71 81
noda@norskedansekunstnere.no

DANSE- OG TEATERSENTRUM
Wellhavensgt. 1
0166
T: 23 29 29 00
F: 23 29 29 31
dts@scenekunst.no

NTU - NORSK TEATERUNION
Norsk senter for ITI
T: 92 09 30 14
bvalie@frisurf.no
DANSENS DAG 2002 ER STØTTET AV OSLO KOMMUNE




GÅ TIL TOPPEN